Nie każdy pracodawca we, że zatrudniając osobę z orzeczeniem może starać się o dofinasowanie do jej pensji. Oczywiście zanim do tego przystąpi powinien zweryfikować czy spełnia ku temu warunki.
Poniżej przedstawiam najważniejsze wytyczne które trzeba spełnić aby móc przystąpić do starania się o dofinasowanie do pensji pracownika z orzeczeniem.
1. Zatrudniać osobę niepełnosprawną zgodnie z przepisami prawa pracy.
Musisz wiedzieć że pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę.
Nie możesz starać się o dofinansowanie do pensji osoby zatrudnionej na podstawie umowy cywilnoprawnej (o dzieło, umowa zlecenia).
UWAŻAJ !!!
Dofinansowanie nie przysługuje także na pracownika, który ma ustalone prawo do emerytury i został zaliczony do umiarkowanego lub lekkiego stopnia niepełnosprawności.
WAŻNE!!!
Jeżeli zatrudniasz powyżej 25 etatów w pierwszej kolejności musisz zatrudniać co najmniej 6 % osób niepełnosprawnych.
2. Posiadać dokument potwierdzający status pracownika jako osoby niepełnosprawnej od pierwszego dnia zatrudnienia
W dniu podpisania umowy lub w dniu rozpoczęcia pracy, jeżeli w umowie została wykazana data rozpoczęcia pracy inna niż data podpisania umowy – musisz dysponować jakimkolwiek dokumentem (i niekoniecznie orzeczeniem, o którym mowa w ustawie o rehabilitacji) poświadczającym, że byłeś świadomy, iż zatrudniasz osobę z niepełnosprawnością np.
Pracownik przestawił Ci:
Pamiętaj jednak, że osobą niepełnosprawną w rozumieniu ustawy o rehabilitacji (…) jest osoba, której niepełnosprawność została potwierdzona orzeczeniem o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności lub orzeczeniem równoważnym.
UWAGA!!!
Brak orzeczenia w dniu podpisania umowy nie wyklucza możliwości ubiegania się o dofinansowanie do wynagrodzeń w późniejszym terminie po przedstawieniu tego orzeczenia. – ZAPYTAJ O SZCZEGÓŁY
WAŻNE!!!
Jeżeli Twój pracownik nabędzie orzeczenie w trakcie zatrudniania u Ciebie o dofinansowanie do jego pensji możesz starać się od dnia otrzymania pierwszego orzeczenia.
3. Wykazać efekt zachęty.
Jednym z głównych z warunków, jakie musisz spełnić – wnioskując o dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego jest wykazanie efektu zachęty w związku z zatrudnieniem tego pracownika.
Ustalasz go jednokrotnie na moment podjęcia pracy przez osobę z niepełnosprawnością i trwa on do momentu rozwiązania stosunku pracy bądź utraty przez pracownika statusu osoby niepełnosprawnej.
Efekt zachęty istnieje, gdy:
Efekt zachęty ustaje:
Efekt zachęty zostaje zachowany wyłącznie po przedstawieniu kolejnego orzeczenia. Z nowego orzeczenia powinno wynikać, że niepełnosprawność istniała w okresie między pierwszym i drugim orzeczeniem, a pracownik w tym okresie pozostawał w zatrudnieniu.
Efekt zachęty badasz w oparciu o 2 metody: ilościową lub jakościową
Metoda ilościowa występuje gdy zatrudnienie pracownika z niepełnosprawnością powoduje w miesiącu rozpoczęcia pracy przez tego pracownika wzrost zatrudnienia ogółem w stosunku do średniego stanu zatrudnienia z 12 miesięcy poprzedzających ten miesiąc
Metoda jakościowa istnieje, gdy zatrudnisz pracownika niepełnosprawnego na wakat zwolniony w wyniku rozwiązania umowy o pracę z innym pracownikiem:
4. Wypłacać wszystkie elementy kosztów płacy pracownika niepełnosprawnego w terminie bądź z uchybieniem terminu nieprzekraczającym 14 dni (dopuszczalna jest dopłata składek ZUS z uchybieniem terminu powyżej 14 dni, o ile nie przekroczy ona 2% należnych składek za dany okres sprawozdawczy).
Terminy ponoszenia kosztów płacy określają odrębne przepisy:
Musisz PAMIĘTAĆ że posiadając zaległości w ZUS/US dofinansowanie jest Ci nie należne i nawet jeżeli zawnioskujesz o nie i je otrzymasz to zostaniesz wezwany do jego zwrotu wraz z odsetkami.
Od wniosków za kwiecień 2023 r. w wynagrodzeniu brutto uwzględnij również koszty pracy zdalnej: ekwiwalent lub ryczałt, wypłacany pracownikowi niepełnosprawnemu w związku z pracą zdalną.
Pamiętaj, że dofinansowanie przysługuje do kosztów płacy, które opłacasz w odpowiednim terminie. Dodatkowo wynagrodzenie musisz wypłacić we właściwej formie i przed złożeniem wniosku. Ekwiwalent lub ryczałt, który wypłacasz pracownikowi niepełnosprawnemu w związku z pracą zdalną jest obecnie częścią składową wynagrodzenia brutto, dlatego te warunki musisz spełnić również dla tych świadczeń.
Dofinansowanie nie przysługuje, jeżeli nie przekazałeś wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego (w tym ekwiwalentu lub ryczałtu związanego z pracą zdalną):
5. Wypłacać wynagrodzenie pracownika niepełnosprawnego ze środków innych niż środki publiczne.
Wyjątek stanowi przypadek, gdy sfinansowałeś wynagrodzenie pracownika niepełnosprawnego ze środków publicznych z prowadzonej działalności lub z dochodów publicznych, o których mowa w art. 26b ust 8 ustawy o rehabilitacji.
6. Wypłacać wynagrodzenie pracownika na jego rachunek bankowy lub rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej albo na adres zamieszkania tego pracownika, za pośrednictwem osób prawnych prowadzących działalność w zakresie doręczania kwot pieniężnych.
Wynagrodzenie pracownika z niepełnosprawnością (w tym ekwiwalent lub ryczałt związany z pracą zdalną) NIE może być wypłacane w gotówce.
7. Nie mieć zaległości wobec PFRON na więcej niż 100 zł.
Jeżeli pracodawca posiada zaległości w zobowiązaniach wobec Funduszu przekraczające ogółem kwotę 100 złotych, Prezes Zarządu Funduszu wydaje decyzję o wstrzymaniu miesięcznego dofinansowania do czasu uregulowania zaległości przez pracodawcę.
UWAGA !!!
Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą i dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych stanowi pomoc publiczną, wsparcie nie przysługuje, gdy:
Jeżeli zatrudniasz pracownika z orzeczeniem i chciałbyś abym pomogła Ci zweryfikować czy spełniasz powyższe warunki, zapraszam Cię do kontaktu.
Elżbieta Górecka – Specjalista ds. PFRON z ponad 10-cio letnim doświadczeniem
Tel. 600986874
e-mail: e.gorecka@av-kancelaria.pl
Pamiętaj niespełnienie choć jednej z wytycznych powoduje, że dofinansowanie Ci się nie należy.
Źródło: www.pfron.org.pl
KONTAKT
Nazywam się Elżbieta Górecka. Jako ekspert kadrowo-płacowy zajmuję się również tematyką PFRON. W kwestiach PFRON od ponad 10 lat wspieram firmy z sukcesem pozyskując dla nich dofinansowania do pensji pracowników oraz obniżając obowiązkowe wpłaty do PFRON.
PFRON, szkolenia, dofinansowania i wpłaty.
ul. Wiejska 10, 44-200 Rybnik