Zacznijmy od tego, że należy spełnić odpowiednie wytyczne aby móc w ogóle zawnioskować o dofinasowanie. O tym pisze w artykule pod tym linkiem - tutaj
Jak już masz pewność, że wytyczne zostały spełnione to kolejnym krokiem jest Rejestracja firmy w SODiR.
A jak to zrobić? Jakie dokumenty należy wypełnić oraz złożyć do PFRON? - wyjaśniam poniżej.
Aby dokonać rejestracji firmy w SODiR konieczne jest abyś wysłał/a – pocztą tradycyjną (na adres Biura Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, al. Jana Pawła II 13, 00 – 828 Warszawa lub elektronicznie za pomocą ePUAP w odpowiednim terminie i tu uwaga wnioski wysyłamy zawsze do 25 – tego dnia miesiąca chyba ze 25-ty przypada w dzień wolny to w kolejnym roboczym dniu – szczegóły tutaj
Jakie dokumenty należy przygotować?
1. wniosek WN-D - Wniosek o wypłatę miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych;
2. kopię aktualnych dokumentów potwierdzających: pełną nazwę pracodawcy, a także jej skrót, o ile posiadasz oraz numery: REGON i NIP, o ile ich nadanie wynika z przepisów prawa; obecnie nie musisz wysyłać kopii tych dokumentów ponieważ PFRON weryfikuje zgodność danych wykazanych we wniosku w rejestrach publicznych: Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEiDG), Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) oraz rejestrze REGON, prowadzonym przez Główny Urząd Statystyczny. Jeżeli coś będzie niezgodne z w/w rejestrami , zostaniesz wezwany do złożenia wyjaśnień i/lub przesłania kopii aktualnych dokumentów potwierdzających wskazane dane.
3. formularz INF-D-P - Miesięczna informacja o wynagrodzeniach, zatrudnieniu, stopniach i rodzaju niepełnosprawności pracowników niepełnosprawnych – UWAGA w zależności od ilości osób z orzeczeniem na jkie wnioskujesz tyle musisz załączyć formularzy INF-D-P ponieważ jeden formularz INF-D-P to jeden pracownik.
4. formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc w rolnictwie lub rybołówstwie inną niż pomoc de minimis w rolnictwie i rybołówstwie (INF-O-PR) – jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą w sektorze rybołówstwa i akwakultury lub w dziedzinie produkcji podstawowej produktów rolnych;
lub
formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc inną niż pomoc w rolnictwie lub rybołówstwie, pomoc de minimis lub pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie (INF-O-PP) – w przypadku gdy prowadzisz działalność gospodarczą w pozostałych sektorach;
5. oświadczenie o nieotrzymaniu pomocy publicznej – dołączasz jeżeli składasz INF-O-PR i tylko, gdy nie otrzymałeś dotychczas pomocy publicznej na te same koszty, na które ubiegasz się o dofinansowanie z PFRON;
6. sprawozdania finansowe za okres 3 ostatnich lat obrotowych lub oświadczenie o braku obowiązku sporządzania sprawozdań finansowych - nie dotyczy jeśli prowadzisz działalność gospodarczą w sektorach rolnictwa i rybołówstwa (formularz INF-O-PR) lub jeśli jesteś mikro- lub małym przedsiębiorcą. Podmioty które składają elektroniczne sprawozdania do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) - za 3 lata wstecz, nie są zobligowani składać ich do PFRON.
7. pełnomocnictwo – składasz jeżeli jako przedsiębiorca chcesz upoważnić inną osobę do podpisywania i przesyłania dokumentów w swoim imieniu oraz jeżeli tematem PFRON w Twojej firmie będzie się zajmować Twoja Kadrowa/Księgowa to polecam takie upoważnienie ponieważ aby załatw cokolwiek na infolinii będziesz to musiał/a robić osobiście a wiadomo jeżeli nie składasz wniosków co miesiąc nie do końca wiesz o co pytać.
UWAGA!!! - Pełnomocnikiem może być wyłącznie osoba fizyczna posiadająca zdolność do czynności prawnych. W celu ustanowienia pełnomocnika możesz skorzystać z wzoru. Pełnomocnictwo powinno być złożone w oryginale. Zatem polecam go zrobić zawsze w dwóch oryginałach jeden wyślesz do PFRON a drugi pozostawisz w swoich dokumentach – ponieważ w momencie kontroli – kontrolujący zawsze chce do wglądu oryginał.
UWAGA WAŻNE!!! Jeśli jesteś pracodawcą i wsparcie nie stanowi dla Ciebie pomocy publicznej to do wniosku o dofinansowanie nie załączasz dokumentów, o których mowa powyżej w punkcie 4, 5 i 6.
CO WAŻNE!!! Dokumenty zgłoszeniowe dotyczące dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych składasz w formie pisemnej do PFRON na adres:
1. Adres: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych al. Jana Pawła II 13 00-828 Warszawa
2. Poprzez ePUAP na adres: /PFRON/SkrytkaESP
Natomiast kolejne wnioski o dofinansowanie – w przypadku formy papierowej – składasz do właściwego terytorialnie oddziału PFRON. Jednak polecam Wam aby wraz z pierwszy wnioskiem złożyć prośbę o nadanie loginu i hasła – (tak wiem powiecie przecież wystarczy zaznaczyć kwadracik na dole we wniosku WN-D – „wybieram elektroniczną formę składania wniosków” – jednak z doświadczenia wiem, że nie zawsze jest to jednoznaczne i wysłanie pisma z prośbą o nadanie loginu i hasła przyśpiesza sprawę )
Masz jeszcze jakieś pytania?
Zapraszam na BEZPŁATNE PORADY
telefon: 600986874,
mail: e.gorecka@av-kancelaria.pl
KONTAKT
Nazywam się Elżbieta Górecka. Jako ekspert kadrowo-płacowy zajmuję się również tematyką PFRON. W kwestiach PFRON od ponad 10 lat wspieram firmy z sukcesem pozyskując dla nich dofinansowania do pensji pracowników oraz obniżając obowiązkowe wpłaty do PFRON.
PFRON, szkolenia, dofinansowania i wpłaty.
ul. Wiejska 10, 44-200 Rybnik